medic-563425_1280 (1)

  Co warto wiedzieć o śwince?

  Nagminne zapalenie przyusznic, które cechuje się bardziej popularną nazwą, czyli świnką to nic innego jak dziecięca choroba, na którą niezwykle często cierpią dzieci między 4, a 10 rokiem życia. Najczęściej atakuje ona w okresie wiosennym, albo zimowy, zaś w sytuacji, gdy dziecko jest przez nie dotknięte to zaczyna borykać się z uciążliwym bólem w okolicach uszu oraz szyi. Są to właśnie miejsca, w których to zaczyna widać obrzęk. Z tego względu, iż szczepienia doprowadziły do zmniejszonej liczby zachorowań to jednak trzeba mieć świadomość, iż świnka cały czas należy do grona chorób, które są w stanie sprawić nie małą ilość problemów, a w niektórych przypadkach skutkować śmiercią. Czym tak naprawdę jest ta choroba i komu zagraża?

  Co to jest świnka?

  Świnka, czyli nic innego jak nagminne zapalenie przyusznic jest chorobą wirusową, która do organizmu człowieka dociera poprzez drogę kropelkową. Podstawową kwestią, z której się choroba bierze jest wirus, który to jest w stanie dotrzeć do organizmu oraz wywołać reakcję zapalaną, dzięki temu, iż dostanie się do ślinianek, które są umiejscowione blisko uszu. Najczęściej doprowadza to do tego, iż osoba chora posiada bolesne uczucie nacisku i obrzęk ślinianek. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jest to choroba jednorazowa, która po wyleczeniu uodparnia człowieka. Jeżeli zaś nie przeszliście tej choroby w okresie dziecięcym to istnieje spora szansa na to, że prędzej czy później się zarazicie, chyba, ze byliście szczepieni.

  Jak objawia się choroba?

  Trzeba mieć świadomość, iż niezwykle często jest tak, że objawy świnki mogą przypominać standardowe przeziębienie. Zaczerwienione gardło, wysoka temperatura, ból w mięśniach, są pierwszymi sygnałami, iż w ludzkim ciele się coś dzieje. W momencie, gdy osoba zacznie borykać się z bólami uszu, kłopotami z jedzeniem, wymiotami i światłowstrętem to nie ma na co czekać i trzeba się udać jak najszybciej do lekarza. Podczas rozwijania się tej choroby, dziecko może zacząć być markotne i zacząć twierdzić, iż nie ma ochoty na jedzenie. Kolejną niezwykle charakterystyczną kwestią tej choroby jest fakt występowania objawów opuchlizny w rejonie szyi. Zazwyczaj widoczna jest ona obok uszów, zaś niekiedy też pod brodą, albo tuż przy żuchwie. Warto pamiętać, że w pewnych sytuacjach obrzmienie jest tylko po jednej stronie, więc nie dopatrzycie się tam obrzęku obu ślinianek.

  Jak przebiega świnka?

  Dobrze jest być świadomym, iż wirus, który jest odpowiedzialny za świnkę nie zaraża wtedy, kiedy dziecko zaczyna borykać się z pierwszymi symptomami. Najwcześniej jest to tak, że dana osoba nosi już takowego wirusa od 2 do 4 tygodni przed wystąpieniem choroby, a przez ten czas może zarazić inne osoby. Im wirus dłużej zaczyna rozwijać się w organizmie człowieka, tym objawy są coraz poważniejsze. Do opuchlizny może dołączyć napięcie skóry, uporczywy ból, który uniemożliwi szerokie otwierani ust. Kłopotem będzie spożywanie pokarmów, czy picie jakichkolwiek napojów. Może to skutkować odwodnieniem organizmu i wycieńczeniem. Zazwyczaj taki stan rzeczy ma miejsce około 3 dni i w większości przypadków znika. Rzadko kiedy choroba trwa do 10 dni.

  W jaki sposób leczyć świnkę?

  Po tym jak objawy świnki zostaną rozpoznane to najlepiej jest się udać z wizytą do lekarza. Najczęściej zalecana jest dwutygodniowa kwarantanna. W takim momencie dobrze jest się postarać unikać kontaktów z kimkolwiek. Lekarze rzadko kiedy przepisują antybiotyki, a to z tego względu, że jest to choroba wirusowa. Będzie jednak pewnie potrzeba spożywania leków antywirusowych, które zbiją gorączkę i złagodzą ból. Jeżeli nie macie ochoty spożywać napojów to i tak powinniście się do tego przemóc. Dzięki temu nie będziecie borykać się z odwodnieniem. Dobrym pomysłem jest mielenie posiłków, dzięki czemu nie będziecie odczuwać dyskomfortu podczas jedzenia. Sporą ulgę możecie uzyskać dzięki zdecydowaniu się na zrobienie okładów, które możecie położyć na opuchniętą część ciała. Temperatura okładów powinna zostać dobrana do tego co jest według dla Was bardziej korzystne. Najskuteczniejszym środkiem, który pozwoli uniknąć choroby jest szczepionka. Najczęściej wykonywana jest do 11 miesiąca życia.

  Jak radzić sobie z nerwobólami?

  Czy amigdalina to naturalny lek na raka?

  Napisz komentarz