winter-550930_1280

  Czy hipotermia to poważny problem?

  W okresie zimowy niejednokrotnie można usłyszeć o tym, iż jakieś osoby trafiają do szpitala z wyziębienia, już nawet nie wspominając o mnóstwie bezdomnych, którzy umierają na ulicach z tego powodu. Mimo tego, że takie rzeczy się zdarzają to jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego czym jest hipotermia i w jaki sposób jest w stanie zagrażać ona życiu.

  Co to takiego hipotermia?

  Hipotermia to nic innego jak wyziębienie organizmu ludzkiego i jest ona uznawana wtedy, kiedy temperatura ciała zaczyna spadać poniżej właściwej temperatury, czyli 36,6 Celsjusza. W momencie gdy temperatura ciała będzie poniżej 28 stopni Celsjusza, to doprowadzi się do takiego stanu, który będzie w stanie zagrażać ludzkiemu zdrowiu oraz życiu. Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce, ze względu na hipotermię umiera, rocznie, od 330 do przeszło 600 osób.

  Skąd bierze się hipotermia?

  Człowiek cechuje się tym, iż jest organizmem stałocieplnym. Jest to jednoznaczne z tym, iż dzięki termoregulacyjnym zdolnościom ciała człowieka, jest ona w stanie utrzymywać cały czas taką samą temperaturę, czyli 36,6 stopnia. Sprawa jednak zaczyna ulegać zmianie, w momencie, gdy organizm zostanie wystawione na działanie temperatury, który jest zbyt wysoka, albo zbyt niska. Może to doprowadzić do zaburzeń termoregulacyjnych, ponieważ temperatura, która jest za wysoka może skutkować udarem, zaś za niska hipotermią, która najczęściej wynika z tego, iż organizm danej osoby posiada zbyt długi kontakt z zimną wodą.

  Zimna woda ma to do siebie, iż może ochładzać organizm ludzki przeszło dwudziestokrotnie szybciej, niżeli zimne powietrze, dlatego też nie ma co się dziwić, iż przebywanie w zimnej wodzie jest znacznie bardziej groźne dla organizmu ludzkiego, niż przebywanie na zimnym powietrzu. Dodatkowo prawdopodobieństwo, iż dana osoba przeżyje, będąc w lodowatej wodzie jest znacznie niższe. Ogólnie jest przyjęte, iż człowiek w wodzie, która ma 4 stopnie Celsjusza jest w stanie przeżyć 4 minut, a w takiej, która ma 1 stopień, tylko jedną minutę.

  Zimne powietrze, wiatr oraz deszcz, również mogą być naprawdę problematyczny, a to z tego względu, że mocny wiatr jest w stanie obniżyć temperaturę nawet o 20 stopni, niżeli jest naprawdę. Dodatkowo problematyczne jest wystawianie na działanie wiatru odkrytej skóry, ponieważ zaczyna ona niezwykle szybko parować, doprowadzając do tego, iż organizm jest niesamowicie efektywnie wychładzany. Nie ma się więc co dziwić, że mimo mocnego słońca odczuwany jest naprawdę silny chłód, który jest wynikiem działania wiatru.

  Jak się objawia hipotermia?

  Przede wszystkim rozwijanie się tej dolegliwości bierze się od objawów, które wszyscy znają. Poczucie zimna doprowadza do tego, iż ludzkie ciało zaczyna mieć dreszcze, wychładzają się stopy oraz dłonie. Poczucie dreszczy zaczyna pojawiać się dlatego, iż ludzkie ciało z tego względu, iż ma ochotę zachowań prawidłowe funkcjonowanie organizmu próbuje dać bodziec mięśniom do tego, aby zaczęły się poruszać. Najczęściej w takim momencie człowiek reaguje, poprzez cieplejsze się ubranie, chociażby poprzez założenie rękawiczek i ciepłych skarpet, lecz nie w każdej sytuacji ma takową sposobność, chociażby w momencie, gdy stoi na przystanku. Później dłonie wraz z stopami mogą powodować naprawdę sporo bólu ze względu na zimno, w takim momencie temperatura ciała człowieka zaczyna się obniżać i może wynosić 35 stopni. Kolejną kwestią jest to, iż zaczyna się borykanie z niepokojem, ograniczoną ilością energii oraz istnieje możliwość, iż człowiek straci rachubę czasu oraz nie do końca będzie zdawała sobie sprawę z tego gdzie się znajduję.

  Gdy temperatura organizmu człowieka zacznie spadać do blisko 28, czy 30 stopni, to dreszcze zanikną, jednak na ich miejsce pojawi się sztywność mięśniowa, zaburzenia w mowie, czy utrata świadomości. Niezwykle często ludzie, których dotyka ten stan wyglądają na takich, którzy zwyczajnie wypili za dużo alkoholu, ponieważ nie są w stanie utrzymać pionowej pozycji, mówią bełkotliwie, a do tego chwieją się. W momencie, gdy temperatura ciała człowieka obniży się do 28 stopni, to takowy stan zaczyna być bliski temu jaki prezentuje śmierć. Barwa skóry jest sinozielona, ledwo można wyczuć puls, zaś oddech jest niezwykle płytki i zaczyna przerywać. Osoba, która nie ma przytomności posiada również objawy związane z zatrzymaniem krążeniem, źrenice nie oddziałują na działanie światła, zaś mózg zaczyna być niedotleniony.

  Jak pomóc w zwalczeniu hipotermii?

  Warto pamiętać, iż początkowe objawy są łatwe do zwalczenia. Warto jednak uzmysłowić sobie, iż niezwykle sporym błędem może się okazać jak osoba od razu po przyjściu z zimnego dworu do domu wchodzi do wanny z gorącą wodą, pociera dłonie, czy zaczyna wypijać wysokoprocentowe trunki. Najlepsze co można zrobić to wejść pod koc i ubrać się stosunkowo ciepło, dzięki czemu ogrzeje się w taki sposób organizm. W innej sytuacji można doprowadzić do szoku termicznego.

  W sytuacji, gdy widzicie osobę, która posiada stan głębokiej hipotermii to musicie starać się utrzymać jej funkcję życiowe do momentu, aż nie przyjedzie karetka. Dlatego też trzeba zacząć masować serce i uciskać klatkę piersiową, dbając również o to, aby zapewnić osobie dotkniętej przez tę dolegliwość sztuczne oddycha. Gdy serce zacznie bić, a osoba będzie oddychać, to trzeba przenieść ją w miejsce, w którym jest ciepło, a gdy nie ma takiej możliwości to warto ją przykryć jakąś rzeczą, która daną osobę ociepli np. koc, czy gruby ręcznik, albo kurtka, czekając cały czas na przyjazd karetki.

  Czy amigdalina to naturalny lek na raka?

  Swędzenie pochwy – Jak się pozbyć tej dolegliwości?

  Napisz komentarz