health-621353_1280

  Czym jest zapalenie trzustki?

  Choroba trzustki ostatnim czasem zyskuje na popularności. Ze względu na to co można usłyszeć w mediach. Lekarze starają się przekonać ludzi do tego, aby zaczęli być o wiele bardziej świadomi i żeby zwracali uwagę na stan swojego zdrowia, ponieważ jest to choroba niezwykle podstępna i bardzo groźna, a jest nią nowotwór trzustki. Oczywiście nie każda dolegliwość jamy brzusznej musi być jednoznaczna z tym, iż miejsce ma nowotwór, ponieważ istnieje możliwość inna, też niezwykle groźna, czyli zapalenie trzustki. Zależnie od tego jak często występują objawy i jak wygląda przebieg choroby można wyróżnić ostre i przewlekle zapalenie.

  Skąd bierze się ostre zapalenie trzustki?

  Na podstawie analiz w ciągu jednego roku na 100 tysięcy mieszkańców istnieje od 10 do 45 zachorowań na ostre zapalenie trzustki. Głównymi powodami rozwijania się choroby jest przede wszystkim kamica żółciowa, zbyt duża waga ciała, choroba alkoholowa, stosowanie leków, urazy jamy brzusznej czy bulimia. Ostre zapalenie trzustki jest rozwijane w momencie, kiedy to w organie zaczynają pojawiać się procesy zapalane, które prowadzą do tego, iż enzymy trzustkowe zaczynają doprowadzać do wyniszczenia organu. Poza samą trzustką zaczynają również atakować naczynia krwionośne i przewód pokarmowy. Zaczynają też wyniszczać ich ściany, doprowadzając do perforacji, które to są w stanie skutkować pojawieniem się niewydolności narządowych.

  Jakie są objawy ostrego zapalenia trzustki

  Najbardziej poważnymi objawami, które pacjent odczuwa na skutek zapalenia trzustki są silne bóle nadbrzusza. Warto zauważyć, iż poza tym, iż są niezwykle intensywne to dodatkowo są w stanie one trwać nawet przez całą dobę, a im dłużej takie coś ma miejsce, tym bardziej dokuczliwe się to staje. Niezwykle często osoby chore borykają się z wymiotami, nudnościami, biegunką oraz gorączką. Zdarza się się, że w niektórych sytuacjach ból brzucha nie jest zbytnio intensywny, zaś dolegliwości jamy brzusznej mogą zostać blednie odbierane przez chorych, którzy mają objawy wynikające z nadmiernego spożycia jedzenia, bądź też biorą się z tego, iż dana osoba po prostu spożyła za dużą dawkę alkoholu. Mylne diagnozy są w stanie doprowadzić do poważnych skutków, ponieważ jeżeli taka osoba nie uda się do lekarza, a będzie leczyła się sama w domu to może doprowadzić do tego, iż stan zdrowia ulegnie pogorszeniu.

  Skąd się bierze przewlekłe zapalenie trzustki?

  Przewlekłe zapalenie trzustki jest procesem o wiele długo trwalszym, niżeli ostre zapalenie. Można oszacować, iż na 100 tysięcy mieszkańców dotkniętych przez tę chorobę zostaję od dwóch do dziewięciu osób. W sytuacji, gdyby tego typu zapalenie miało miejsce to głównym powodem najczęściej jest alkohol. Bardzo częste picie napojów, które cechują się wysoką zawartością alkoholu oraz choroba alkoholowa są w stanie doprowadzić do tego, iż zapalenie się rozwinie. Warto zdać sobie sprawę, że to jest właśnie powód 90% przypadków zachorowań. Palenie papierosów jest też niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Toksyny, które są w alkoholu oraz papierosach są w stanie w sposób trwały i przewlekły uszkodzić komórki, które posłużyły do zbudowania trzustki. Identycznie uszkodzenie jest spowodowane poprzez kamice dróg żółciowych. Zapalenie trzustki, które jest przewlekłe może również wynikać z kwestii genetycznych. Jeśli okazałoby się, że chociażby jeden rodzic borykał się z takim schorzeniem to jest możliwość, że po tym jak urodzi się dziecko to ono też zachoruje.

  Jak objawia się przewlekłe zapalenie trzustki?

  Inaczej niżeli w przypadku ostrego zapalenia trzustki tutaj nie są widoczne żadne intensywne objawy. Jest to niezwykle niebezpiecznie, a to z tego względu, że choroba, która przebiega bezobjawowo nie doprowadza do tego, iż można w jakikolwiek sposób wyleczyć. Jak się jednak okazuje w trakcie choroby mogą zacząć się pojawiać intensywne i dokuczliwe bóle brzucha. Zazwyczaj rozwijać się będą tuż po tym jak spożyło się posiłek i mogą trwać do kilku godzin. Osoby, które są chore rzadko kiedy skarżą się na ostre bóle w jamie brzuszne, zaś twierdzą, iż jest to bardziej promieniujący ból, który nawet dotyka pleców. Tego bóle nierzadko trwają latami, nim pacjent podejmie decyzję o konsultacji z lekarzem.

  Zapalenie trzustki, które jest przewlekłe cechuje się również innymi objawami, które powinny niepokoić wielu ludzi. W głównej mierze zalicza się do nich nagły spadek masy ciała, który to w większości przypadków jest wynikiem niechęci pacjenta do spożywania pożywienia, ponieważ doprowadza on do nawrotów problematycznych bólów. Dodatkowo chory często siedzi oraz śpi, zwijając się w tzw. „kłębek”, co jest charakterystyczne dla tego typu osób.

  Czy mięczak zakaźny jest naprawdę groźny?

  Czy można zwalczyć chorobę Menier’a?

  Napisz komentarz