medications-342486_1280

  Czy można zwalczyć chorobę Menier’a?

  Choroba Menier’a to nic innego jak dolegliwość dotykającą ucho wewnętrzne, które jest powiązane z tym, iż gromadzi się w nim za duża ilość płynu, czyli endolimfy, a to skutkuje tym, iż dana osoba ma problemy z utrzymanie równowagi czy ze słuchem. Jest to choroba która jest w stanie występować w każdym wieku, zaś w największą ilość przypadków odnotowuje się jej pomiędzy 40, a 60 rokiem życia człowieka. Choroba Menier’a jest w stanie rozwijać się w jednym uchu, ale też istnieją przypadki, gdy widoczne są zmiany obustronne. Jest to schorzenie, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

  Skąd się bierze choroba?

  Ucho wewnętrzne złożone jest z błędnika kostnego, w którego to wnętrzu można znaleźć błędnik błoniasty, w którym jest pełno płynu zwanego endolimfą. Element błędnika, który nie przylega do środkowego ucha zwany jest przedsionkiem. Ślimak oraz kanały półkoliste, służące do wyłapywania zmiany w w tym jak położony jest człowiek się tam łącza. Endolimfa odpowiedzialna jest za pobudzanie receptorów, który mają następnie przesłać odpowiednią ilość informacji o pozycji ciała oraz ruchu pod postacią nerwowego impulsu do mózgu. Zbyt dużo ilość endolimfy jest w stanie się tam grodzić, zakłócając tym samym przesył impulsów od wewnętrznego ucha, aż po mózg, dlatego też można zauważyć charakterystyczne objawy chorobowe. Badacze nie są jednego zdania, czy choroba ta powstaje na wskutek zbyt dużej produkcji endolimfy, czy też ze względu na upośledzenie jej przepływu. Wiadome jest w zasadzie tylko tyle, że w momencie, gdy ciśnienie endolimfy się zwiększa to tym samym można zacząć dostrzegać zawroty głowy, zaś słuch się osłabia.

  Według tego co mówi jedna z najnowszych teorii to powodem tej choroby nie jest tylko i wyłącznie nadmierna ilość płynu, który jest w błonniku. Istnieje podejrzenie, że dolegliwość może dotknąć również te osoby, które spożywają nikotynę, borykają się z bezdechem sennym czy dotknięte zostały przez miażdżycę, ponieważ wszystkie te czynniki doprowadzają do zakłócenia pracy układu krążenia. Choroby naczyniowe mają to do siebie, iż doprowadzają do tego, iż krew w mniejszych ilościach dociera do mózgu, a również i do ucha krwi, a tym samym mniejsza ilość niezwykle cennych substancji też się do tego mózgu nie dostaje. Dlatego też tkanki, które są odpowiedzialne za utrzymywanie równowagi oraz słuchu nie będą mogły wysyłać sygnałów do mózgu, a to odbije się naprawdę nieprzyjemnymi dolegliwościami. Specjaliści są zdania, iż jest swoisty związek, który zachodzi między migreną, a tą chorobą, ponieważ jak się okazuje to właśnie nawracające bóle głowy są w stanie poprzedzać pojawienie się tejże choroby.

  Jak się obawia choroba Menier’a?

  Objawy schorzenia można zauważyć, gdy przyjrzycie się bliżej błędnikowi i narządowi słuchowemu i są one w stanie występować w sposób napadowy, ponieważ nagle będą pojawiać bóle głowy, czy zawroty, które będą szły razem z nudnością oraz w niektórych przypadkach z wymiotami, problemami z równowagą, uczuciem pełności w uchu czy szumem w uszach.

  Poczucie wypełnienia ucha i szumy są w stanie występować wraz z zaburzeniami słuchowymi. Na samym początku zaburzenia w słyszeniu są w stanie być tylko przejściowego i mogą obejmować tylko niektóre, niższe dźwięki. Im choroba będzie bardziej się rozwijała, tym problem może się coraz mocniej nasilać. W sposób bezpośredni po ataku osoba chora może borykać się z problemem niezwykle mocnej senności. Istnieje możliwość, iż w pewnych przypadkach choroba Menier’a doprowadzi do naprawdę silnych zawrotów głowy, które są w stanie doprowadzić do utraty równowagi i upadków. Takie sytuacje są określane jako ataki kropli. Tego typu zaburzenia związane z równowagą mogą być utrzymane przez kilka dni.

  Jak leczyć chorobę?

  Niezwykle istotną kwestią podczas leczenia choroby Meniere’a jest fakt, iż trzeba odwrócić do góry nogami całe swoje dotychczasowe życie. Przede wszystkim trzeba będzie odstawiać używki, sól, czekoladę, a to może doprowadzić do tego, iż zmniejszona zostanie częstotliwość oraz ilość występujących napadów związanych z zawrotami głowy. Osoby, które zostały dotknięte przez tę dolegliwość powinny postarać się przede wszystkim, aby przestać się borykać się ze stresem i być w stanie zapewnić organizmowi stosowną dawkę relaksu.

  Objawy, które nie są zbyt przyjemne są w stanie mogą zostać uśmierzone poprzez zastosowanie środków farmakologicznych. Osoby, które są są specjalistami w tej dziedzinie twierdzą, iż warto zażywać leki przeciwhistaminowe, antybiotyki i kortykosteroidy, które pozwolą doprowadzić do tego, iż objawy nie będą już tak problematyczne, jak wcześniej. Jeśli tego typu działania okazuję się niezbyt efektywne, to potrzebne będzie dokonanie zabiegu chirurgicznego, który w większości przypadków jest przeprowadzany poprzez drenaż bębenkowej błony, dzięki czemu można włożyć do ucha aparat, który będzie zmieniał ciśnienie.

  Czym jest zapalenie trzustki?

  Jak radzić sobie z nerwobólami?

  Napisz komentarz