health-621351_1280 (1)

  Jak radzić sobie z nerwobólami?

  Nerwoból to nic innego jak niespodziewany atak, promieniującego i silnego bólu. Najczęściej winowajcą takiego stanu rzeczy jest uszkodzony, albo podrażniony nerw. Z czego wynikają tego typu ataki, jak je leczyć oraz na co mogą wskazywać?

  Czym są nerwobóle?

  Nerwobóle inaczej zwane neuralgią są niezwykle częstymi dolegliwościami, które objawiają się poprzez nagłe ataki niezwykle silnych bólów. Ból jest w stanie pojawić się na w skutek uszkodzenia nerwu obwodowego, który to przenosi bodźce zmysłowe do mózgu.

  Nerwobóle niezwykle często cechują się charakterem napędowym, a jest to jednoznaczne z tym, iż okresy mocny dolegliwości są w stanie pokazywać się w sposób naprzemiennymi z momentami, gdy takowy ból w ogóle nie jest przez człowieka odczuwalny. Osoby, które cierpią na nerwobóle twierdzą, iż takowy ból jest najczęściej szarpiący, promieniujący i rwący. Niezwykle często może występować on wraz z poczuciem niedowładu, mrowienia czy drętwienia.

  Jakie są powody nerwobólu?

  Najczęściej nerwowy są w stanie przewodzić informacje o chorobie i wielu różnorakich dolegliwościach, gdy już dotrą do mózgu dadzą możliwość odczuwania go jako czegoś bolesnego. W sytuacji, gdy występują nerwobóle najczęściej ma się do czynienia z sygnałem, który zostaje wysłany już przez same nerwy. Za przyczynę nerwobóli uznaje się ucisk na nerwach, uszkodzenia mechaniczne, podrażnienia nerwów, infekcje, zbyt mała ilość witaminy B, czy stres. Nerwobóle mogą wiązać się z występowaniem również innego rodzaju chorób pokroju cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, błonicy, toczenia rumieniowatego, albo boreliozy. Nerwobóle mogą zacząć powstawać również na skutek substancji toksycznych takich jak ołów, alkohol czy tlenek węgla. Problemy związane z tego typu bólami mogą zacząć powstawać poprzez spożywanie pewnych leków, szczególnie tych, które są używane podczas terapii gruźliczej

  Jak objawiają się nerwobóle?

  Typowymi objawami nerwobóli są:

  Ataki kłującego, ostrego, piekącego, albo szarpiącego bólu

  Nieodpowiednia widoczność uszkodzeń, które mogą powodować bólami

  Ból zaczyna pojawiać się w sytuacjach, w których zazwyczaj on nie występuje, czyli mówienia, albo głębokie oddychanie

  Niedowład

  Problemy z wrażliwością na dotyk, gdyż jest zmniejszona, albo zwiększona

  Mrowienie oraz odrętwienie

  Jakie są rodzaje nerwobólów?

  Zależnie od tego, w których nerwach widoczne są zmiany chorobowe można wyróżnić pewną ilość nerwobóli:

  Neuralgia trójdzielna – Jest to w większości przypadków występujący nerwoból. Wynika on z uszkodzenia nerwów, które znajdują się w okolicach czaszki, które są odpowiedzialne za odczuwanie różnych części twarzy. Takowy nerwoból jest w stanie wynikać również z zapalanie zębów czy zatok. Atak może trwać przez blisko 15 minut. Osoba, która będzie cierpiała na tę dolegliwość będzie czuć piekący ból, promieniujący przy nerwie.

  Neuralgia nerwu językowo-gardłowego – Jest to ból, który może zostać zauważony przy migdałkach, podniebiu, języku i uchu

  Neuralgia międzyżebrowa – Podstawowym wyróżnikiem tego rodzaju nerwobólu są bolesne odczucia w okolicy klatki piersiowej

  Neuralgia popółpaścowa – Charakterystycznym objawem jest tutaj ból skóry, który następuje w miejscu, w którym wcześniej można było dostrzec półpasiec. Objawy są w stanie się nasilić podczas ruchów głową i rękoma, a również podczas kaszlenia czy kichania.

  Po czym poznać nerwoból?

  Osoby, które odczuwają ból, który to może być prawdopodobnie neuralgią, przede wszystkim muszą na samym początku pójść na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Kiedy wywiad i badania zostaną zakończone, lekarz powinien wypisać pacjentowi skierowanie na odbycie konsultacji neurologicznej. Neurolog jest w stanie zlecić zrobienie dodatkowych testów medycznych, które będą w stanie zatwierdzić to, czy dana osoba boryka się z nerwobólem, a może innymi rodzajami schorzeń, które są w stanie doprowadzić do takich dolegliwości.

  Jak leczyć nerwobóle?

  Istnieją przypadki, że ataki nerwobóli zanikają same i nie trzeba wtedy decydować się na żadnego rodzaju leczenie. Można też w sposób doraźny porazić sobie z problematycznymi kwestiami, które powodują bóle, poprzez stosowanie maści przeciwbólowych, plastrów rozgrzewających, okładów, masażów czy leków przeciwbólowych.

  Jeżeli okazuje się, że ból niestety jest naprawdę bardzo problematyczny i odczuwalne są jego nawroty, to wymagać to będzie zastosowania terapii farmakologicznej. Niezwykle często stosuje się tutaj leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne. Tego typu środki są w stanie przynieść rezultaty, które są niezwykle oczekiwane w przypadku większości pacjentów. Warto pamiętać, że do miejsca, w którym zaczyna być takowy ból widoczny możecie też zdecydować się na podskórne podanie diklofenaku.

  Fenytoina i lidokaina są wykorzystane podczas terapii dotyczącej neuralgii trójdzielnej. Istnieje też możliwość ogrzewania nerwu, bądź wstrzyknięcie w tamtejszy rejon glicerolu. Nierzadko lekarze decydują się na zastosowanie również sposobu, który polega na tym, iż nerw zostaje zablokowane, lecz warto pamiętać, iż jest to efektywne tylko raz na jakiś czas.

  Czy można zwalczyć chorobę Menier’a?

  Co warto wiedzieć o śwince?

  Napisz komentarz