health-621354_1280

  Choroby chroniczne – co to takiego?

  Chorobami chronicznymi nazywane są takie, które szerzej znane są pod nazwą chorób przewlekłych i są to dolegliwości, które cechują się tym, iż niezwykle często nawracają, albo cechują się długotrwałym umywaniem objawów. Warto zauważyć, że są one w całkowitej opozycji do ostrych chorób. Najczęściej utrzymywane są nie więcej niżeli przez trzy miesiące, zaś w niektórych przypadkach są w stanie towarzyszyć chorym nawet przez ich całe życie.

  Jak definiuje się choroby chroniczne?

  Chorobami przewlekłymi są tego typu schorzenia, które są w stanie utrzymywać się przez naprawdę długi okres i są w stanie prowadzić do uszczerbku na zdrowiu, który cechuje si trwałością, do inwalidztwa, albo nawet do śmierci i w większości przypadków nie mają dobrych rokowań. Osoby, które cierpią na chroniczne choroby zazwyczaj borykają się z patologicznymi zmianami, które są nieodwracalne, dlatego też chorzy potrzebują rehabilitacji, stałej opieki, nadzorowania oraz leczenia, które samo w sobie nie jest w stanie przynieść pozytywnych rezultatów. Istnieją sytuacje, że niektóre osoby, które posiadają takowe choroby są w stanie żyć na pozór normalnie. Są takie przewlekłe choroby, które cechują się tym, iż mogą po nich następować nawroty, które będą przeplatać się z czasem, gdy osoba jest zdrowa. Tego typu choroby bardzo często postępują i nie są odwracalne. Przeciwnie niżeli choroby ostre, cechują się jednak w miarę łagodnym przebiegiem, lecz w większości przypadków cechują się one tym, że ich skutki są bardziej poważne.

  Choroby przewlekłe

  Pośród chorób przewlekłych można znaleźć takie dolegliwości jak:

  Zespół chronicznego zmęczenia

  Reumatoidalne zapalenia stawów

  Astma

  Choroba zwyrodnieniowa stawów

  Nadciśnienie płucne

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc

  Cukrzyca

  Przewlekła niewydolność nerek

  Choroby autoimmunologiczne, czyli toczeń rumieniowaty, choroba Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakia

  Choroby układy krążenia, czyli niewydolność serca, choroby mózgowo-naczyniowe, choroba niedokrwienia serca

  osteoporoza

  anemia sierpowata

  HIV/AIDS

  padaczka

  nowotwory złośliwego

  Gdzie występują przewlekłe choroby?

  W zasadzie to można oszacować, iż przeszło prawie połowa mieszkańców Stanów Zjednoczonych boryka się z chorobami przewlekłymi, a dokładniej jest ich 133 miliony. Choroby przewlekłe odpowiadają za 70% wszystkich chorób, które dotykają Amerykanów, zaś koszty, które muszą oni ponosić to przeszło 75% wydatków na całkowitą ochronę zdrowia. W zasadzie większość przypadków ma to do siebie, iż łagodniejsze rodzaje chorób przewlekłych nie stwarzają problemów dla całkowicie normalnego funkcjonowania. Najbardziej znanymi chorobami przewlekłymi są przede wszystkim:

  Zapalenie stawów

  Nadciśnienie tętnicze

  Choroby układu oddechowego

  Wysoki poziom cholesterolu HDL

  Rozedma płuc

  Lekarze są zdania, iż w 2030 roku taki problem będzie dotykał przeszło 171 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

  Warto zauważyć, że chroniczne schorzenia mają to do siebie, iż są w stanie w sposób wręcz naprawdę niezwykły wpłynąć na stan psychiczny oraz fizyczny chorych. Osoby, które cierpią na tego typu dolegliwości muszą nauczyć się tego w jaki sposób powinny funkcjonować za życia ze swoje chorobą, zaś leczenie staje się ich codzienną czynnością życiową.

  6 powodów, dla których warto wybrać szczepienia skojarzone

  Czy mięczak zakaźny jest naprawdę groźny?

  Napisz komentarz