lilac-flowers-737698_1280

  Czy wiesz czym jest macierzanka?

  Jeżeli w okresie letnim masz zamiar pójść na spacer na łąkę, albo do lasu, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że spotkasz tam roślinę, która cechuje się naprawdę niesamowitymi właściwościami. Macierzanka piaskowa jest ziołem, które ma bliskie pokrewieństwo z tymiankiem, które to może zostać wykorzystane podczas leczenia naprawdę wielu różnorakich dolegliwości. Przeanalizuj w jaki sposób działa macierzanka i do czego może zostać wykorzystana.

  Czym jest macierzanka?

  Macierzanka piaskowa jest rośliną wieloletnią, którą można spotkać w warunkach dzikich, jednak nie ma większego problemu, aby uprawiać ją samemu. Macierzanka należy do tego samego grona roślin co tymianek i niezwykle często widywana jest w Polsce na polanach czy w lasach.

  Czym ona się charakteryzuje? Kiedy będziecie jej poszukiwać to przede wszystkim zwracajcie szczególną uwagę na drobne, różowo-fioletowe kwiaty i specyficzny, bardzo wyrazisty zapach. Macierzanka pochodzi z regionu Śródziemnomorskiego i stamtąd przywędrowała do Polski, jednak najlepsze warunki do wegetacji ma właśnie w rejonach, w których jest bardzo ciepło.

  Jakie właściwości lecznicze posiada macierzanka?

  Macierzanka jest rośliną, która była stosowana już przez naprawdę wiele osób w okresie starożytnej Grecji czy starożytnego Rzymu, ponieważ to dzięki niej tamtejsi medycy byli w stanie poradzić sobie z rozmaitymi schorzeniami. Używana była ona najczęściej do poradzenia sobie z chorobami układu pokarmowego i do tego, aby oczyścić organizm z wielu problematycznych substancji, które szkodziły człowiekowi. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że do Polski macierzanka przywędrowała za sprawą królowej Bony i od tamtego okresu cały czas jest używana w rodzimy ziołolecznictwie.

  W jaki sposób macierzanka jest w stanie wpłynąć na zdrowie? Wypicie herbaty z macierzanki może pomóc osobom, które borykają się z problemami trawiennymi, które mogą objawiać się wzdęciami, bólami brzucha, biegunką, zaparciami, niestrawnością czy brakiem apetytu. Macierzanka jest w stanie pobudzić produkcję soków trawiennych, co samo w sobie może później w sposób pozytywny wpłynąć na działanie wątroby.

  Macierzanka piaskowe cechuje się silnymi właściwościami odkażającymi i wykrztuśnymi, dlatego też niezwykle często zalecana jest podczas infekcji dróg oddechowy. Bardzo dobrze radzi sobie z suchym kaszlem, a to z tego względu, iż jest w stanie pobudzić organizm do tego, aby zaczął produkować większe ilości śluzu, dzięki czemu odkrztuszanie jest znacznie łatwiejsze. Napar z macierzanki jest stosowany w sytuacjach, gdy ktoś potrzebuje oczyścić sobie drogi oddechowe, może je odkazić i w sposób pozytywny zadziałać na oskrzela. Kuracja przy zastosowaniu tego zioła jest zalecana zwłaszcza wszystkim osobom, które palą papierosy i borykają się ze skłonnościami do nawracających chorób układu oddechowego.

  Macierzanka jest ziołem, które posiada właściwości antybakteryjne i dezynfekujące, dlatego też niezwykle często stosowana jest podczas płukania jamy ustnej. Warto zauważyć, iż jest w stanie sprawdzać się podczas infekcji gardła i w sytuacji, gdyby nastąpiły stany zapalne dziąseł oraz zębów. Herbata z macierzankami jest również dobrym pomysłem, gdy borykacie się z przeziębieniem, jest to zioło, które jest w stanie działać w sposób przeciwzapalny, wspomagając tym o wiele szybciej proces polegających na eliminowaniu z organizmu wszelkich szkodliwych drobnoustrojów.

  Spożywanie naparu z macierzanki jest świetnym pomysłem, aby w sposób naturalny pomóc wzmocnić organizm człowieka. Ludzie, którzy borykają się z przemęczeniem i nie mają odpowiedniej ilości energii i wszyscy Ci, którzy dotknięci są przez kłopoty z koncentracją, powinni zdecydować się na sięgnięcie po macierzankę piaskową. Macierzanka wypijana przed snem jest niezwykle efektywna, gdyż dzięki niej można zrelaksować się i uspokoić skołatane nerwy.

  Kobiety, które borykają się z bólami podczas menstruacji powinny przede wszystkim zdecydować się skorzystać z ziela macierzanki. Macierzanka piaskowa jest w stanie działać w sposób rozkurczowy i przeciwzapalny, ponieważ istnieje możliwość, iż okaże się pomocna przy wielu dolegliwościach związanych z kobiecością. Macierzanka jest stosowana w medycynie naturalnej, gdzie pełni rolę leku przeciwbólowego, który jest podawany osobom borykającym się z bólami głowy, a szczególnie tym, które cierpią na ataki migreny.

  Kwiaty macierzanki, które są wysuszone mogą zostać wykorzystane do tego, aby przygotować kąpiel, dzięki czemu będzie można zrelaksować się i łatwiej zasnąć. Osoby, które borykają się ze schorzeniami reumatycznymi i nerwobólami powinny przede wszystkim decydować się na korzystanie z tego. Wystarczy, że 200 gramów suszonej macierzanki zostanie zalane przez blisko 3 litry wrzątku, po czym zostanie taka mieszanka odstawiona, dzięki czemu będzie miała odpowiednią ilość czasu, aby być w stanie się zaparzyć, po czym wywar trzeba będzie odcedzić i dodać go do wanny wypełnionej wodą.

  Swędzenie pochwy – Jak się pozbyć tej dolegliwości?

  Napisz komentarz