despair-513528_1280

  Jak zwalczyć kolkę żółciową naturalnymi metodami?

  Kolka żółciowa to choroba, która dotyka w głównej mierze osoby cierpiące na kamicę żółciową. Jest to dolegliwość, która męczy ludzi w krajach bardziej cywilizowanych. Wynika to przede wszystkim z tego, że spożywają oni zdecydowanie bardziej tłuste potrawy oraz słodycze, które są tworzone na bazie masła, margaryny, śmietany. Choroba ta też dotyka osób, które preferują picie prawdziwej kawy, lubiących dużo i dobrze zjeść, mających nadwagę, a tym bardziej otyłość. Jest to choroba, która najczęściej dotyka kobiety. Pierwszymi objawami kamicy żółciowej jest atak kolki żółciowy. Jedynie 30% chorych osób z kamieniami żółciowymi w pęcherzyku żółciowym ma również ataki kolkowe. Kamica to choroba chroniczna, która ma bardzo często ostry przebieg. Nazywa się ją chorobą 4 P, wynika to z tego, że dotyczy głównie Pań, Pulnych, Płodnych, Po czterdziestym roku życia. 30% kobiet, które ukończyły 60 rok życia posiada swoim pęcherzyku żółciowym kamienie.

  Kto jest narażony na złogi w pęcherzyku żółciowym?

  Kobiety

  • Osoby o średnim, albo podeszłym wieku
  • Narażeni na czynniki hormonalne np. poprzez przyjmowanie środków antykoncepcyjnych
  • Posiadający predyspozycje genetyczne
  • Chorzy na na choroby metaboliczne jak np. miażdżyca, otyłość, cukrzyca czy nadwaga
  • Osoby z czynnikami zaburzającymi prawidłowy cykl krążenia kwasów żółciowych
  • Ludzie stosujących niektóre rodzaje leków jak np. obniżające poziom hormonów czy cholesterolu

  Czym jest żółć?

  Żółć jest wytwarzana w wątrobie. Jest ona roztworem soli, kwasów żółciowych, elektrolitów, bilirubiny, cholesterolu i fosfolipidów. Żółć w większości, bo aż w 80%, składa się z wody. Żółć daje możliwość rozpuszczania i wchłaniania dostarczonych z jedzeniem tłuszczów i witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Są to takie witaminy jak A, D, E oraz K. Kwasy żółciowe, które dostaną się do jelita grubego powodują wydziela się do ejgo światła wody, a co za tym idzie pomagają w wypróżnianiu się. Z żółcią wydala się również przetrawione leki, niektóre substancje trujące, które powstają w procesie przemiany materii oraz białka. Kwasy żółciowe w 90% zostają ponownie wchłonięte do krwi w jelicie, a następnie przenoszone są do wątroby i ponownie wydzielane są z żółcią. Jeden taki cykl może powtórzyć się kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu jednej doby.

  Jak wygląda atak kolki żółciowej?

  Kolka żółciowa jest wynikiem skurczu pęcherzyka żółciowego, w szczególności u osób, które nie stosują się do diety lekkostrawnej, która jest dobra dla wątroby. Atak kolki może wystąpić przede wszystkim po sytych oraz tłustych posiłkach i może wywołać tępy, gniotący ból o charakterze kolkowym, albo opasującym. Najmocniejsze uczucie bólu może odbywać się w prawym podżebrzu, dodatkowo może promieniować ku tyłkowi do kręgosłupa, pod prawą łopatką, a nierzadko również w okolice mostka. Bardzo często ludzie mylą ten atak z zawałem serca. Jeden atak kolki żółciowej może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Ataki bardzo często występują głównie w nocy, bywa też tak, że podczas nich występuje również silna gorączka.

  Jak pozbyć się kamieni żółciowych?

  Jak naturalnie wyleczyć zapalenie zatok?

  Napisz komentarz