girl-pose-344322_1280

  Czy botoks może zahamować rozwój emocjonalny?

  Na łamach „Journal of Aesthetic Nursing” ostatnio eksperci ostrzegali, że wstrzykiwanie botoksu bardzo młodym osobom może skutkować zahamowaniem ich rozwoju emocjonalnego.

  Botoks, czyli tak naprawdę toksyna botulinowa, albo jak kto woli jad kiełbasiany. Jest on wytwarzany przez bakterie Bacillus botulinus. Jad kiełbasiany spotyka się najczęściej w zepsutych wędlinach oraz konserwach. Osoba, która spożyje taki jad kiełbasiany może narazić się na działanie bardzo silnej trucizny, jednak wstrzykiwanie go w niewielkich ilościach nie zawsze musi być szkodliwe, zwłaszcza gdy lekarz wie co robi. Dobrze zaaplikowany botoks w mięśnie, w niewielkich ilościach jest w stanie je miejscowo porazić. Początkowo używano tej substancji w głównej mierze w neurologii, bądź w okulistyce, przykładowo aby zmniejszyć napięcie mięśniowe u dzieci, które cierpiały na porażenie mózgowe, lub u osób po udarze mózgu.

  Skąd bierze się wygładzenie zmarszczek?

  Wygładzenie zmarszczek w tym przypadku to tylko efekt uboczny, który został zaobserwowany podczas leczeniu zeza. Dzięki zastosowaniu botoksu rysy twarzy stają się o wiele bardziej łagodne zaś sama twarz może wyglądać nawet o kilka lat młodziej. Pierwsze zabiegi, które miały za zadanie odmłodzić wygląd przy pomocy botoksu były wykonywane pod koniec lat 80. Coraz częściej osoby, które mają mniej niż 25 lat decydują się na to aby wstrzykiwać sobie botoks w ramach profilaktyki przeciwzmarszczkowej.

  Jednak według autorki badań, Helen Collier twarz, która zostanie w ten sposób sparaliżowana może być utrudnieniem dla młodych ludzi w nauczeniu się pełnego wyrażania emocji. W dzisiejszych czasach popkultura, która składania młodzież do idealizowania nieujawniającej uczuć twarzy może być zgubna w skutkach. Dorastające osoby uczą się tak naprawdę właściwych relacji z ludźmi poprzez naśladowanie ich wyrazu twarzy. Sparaliżowana twarz może nie tylko być przeszkodą przed ukazywaniem emocji, ale również przed ich odczuwaniem. Wynika to z tego, że tak naprawdę ludzie uśmiechają się gdy są szczęśliwi, ale również są szczęśliwi z tego powodu, że się uśmiechają.

  Przewodniczący British Association of Aesthetic Plastic Surgeons – Rajiv Grover na temat aplikowania coraz to młodszym osobom botoksu wypowiedział się w taki sposób.

  „Wstrzykiwanie botoksu nastolatkom ze względów kosmetycznych jest moralnie naganne i nie powinien go wykonywać żaden kierujący się zasadami etyki lekarz”

  Popularne zabiegi medycyny estetycznej

  Jak prezentuje się zabieg złotej maski?

  Napisz komentarz